450 000 zł lokal usługowo-handlowy na sprzedaż - Suraż, ul. Suraż - Pietkowo
Numer oferty:
38/IP/12/2013
Powierzchnia:
1260.0 mkw
Działka:
7300.0 mkw
Liczba pokoi:
7
Liczba pięter:
2
Cena sprzedaży:
450 000 zł
Cena za mkw:
357 zł
Miejscowość:
Suraż
Ulica:
Suraż - Pietkowo
Rok budowy:
1860
Technologia budowy:
cegła
Własność:
Własność
Stan:
do remontu
kuchnia
pokój
Łazienka
pokój
pokój
pokój
pokój
pokój
pokój

Opis

ZNAKOMITA INWESTYCJA POD HOTEL lub DZIAŁALNOŚĆ AGRO-TURYSTYCZNĄ w pięknej i malowniczej części Podlasia.

Budynek gospodarczy dawnej stajni z oborą jest pozostałością zespołu dworskiego hrabiów Starzeńskich. Wybudowany w XIX wieku i rozbudowany na początku XX wieku. Jest to nieruchomość o charakterze zabytkowym choć nie figuruje w Rejestrze Zabytków prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku i nie jest objęty ochrona konserwatorską.
Opis techniczny:
Dawna stajnia jest budynkiem wolnostojącym składającym się z części głównej i 2 skrzydeł ( w kształcie litery H). Wykonany w technologi tradycyjnej o konstrukcji murowanej z cegły, nieotynkowany.
Jest to obiekt parterowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony, a jego północne skrzydło jest dwukondygnacyjne.
Fundament kamienne - uzupełniane betonem.
Dach wielopołaciowy, dwuspadowy o konstrukcji krokwiowo - jetkowej, kryty dachówką betonową.
Działka uzbrojona w energię elektryczną, wodę z wodociągu, gaz, kanalizację (w ulicy).
Powierzchnia 1260 m2 budynków łącznie. Działka 7300 m2.

Stawy Pietkowskie położone są w dolinie Narwi, na skraju rozległego torfowiska o nazwie „Bagno Filipy”. Leżą w odległości około 2 km od Pietkowa w gminie Poświętne. Powstawały na przełomie XIX i XX w. dzięki wykorzystaniu naturalnych warunków hydrologicznych i geologicznych. Obecnie kompleks należy do Lasów Państwowych, a jego zarządcą jest Nadleśnictwo Rudka. Ich budowę rozpoczął hrabia Starzeński na przełomie XIX i XX wieku, na terenach naturalnych rozlewisk. W 1920 r stawy podzielono groblami wewnętrznymi. Prace ręczne wykonali rosyjscy jeńcy wojenni. Nazwy stawów pochodzą od imion z rodu Starzeńskich i ich spadkobierców tj. Krasickich i Komarów. . Rybne stawy hodowlane, ze względu na bogactwo gatunków ptaków wodno-błotnych, od dawna budzą żywe zainteresowanie ornitologów i przyciągają licznych miłośników przyrody. Na Nizinie Północno podlaskiej istnieje ponad 20 kompleksów stawowych i pojedynczych stawów o powierzchni od 11 do 443 ha. Stawy Pietkowskie są drugim pod względem wielkości tego typu obiektem w regionie o całkowitej powierzchni równej 199 ha.
Cały kompleks składa się z dwóch części rozdzielonych zalesionym wzniesieniem – uroczyskiem „Ostrów”, zwanym przez leśników „Wyspą”. Od północy i wschodu sąsiaduje z rozległymi zmeliorowanymi łąkami torfowymi, a od południa i zachodu otoczony jest lasami mieszanymi. Stawy zasilane są wodą pobieraną z rzeczki Lizy, lewego dopływu Narwi. Około 60% ich powierzchni porastają szuwary, głównie trzcinowe oraz tworzone przez pałkę wąskolistną. Obok nich występują niewielkie płaty oczeretu i turzyc. Lustro wody w znacznym stopniu pokrywają zbiorowiska rzęs, a dna zbiorników – podwodne łąki. Większość grobli porasta bujna roślinność zielna, która w czerwcu jest wykaszana na użytkowanych odcinkach.
Duża różnorodność zbiorowisk roślinnych sprzyja występowaniu licznych gatunków ptaków i innych zwierząt o zróżnicowanych wymaganiach siedliskowych. Opisywany teren zawiera się w granicach dwóch uzupełniających się obszarów Natura 2000 – „Doliny Górnej Narwi”, która stanowi Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków oraz „Ostoi w Dolinie Górnej Narwi”, powołanej jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk. Obszary te obejmują dolinę Narwi na odcinku od zapory wodnej w Bondarach do Suraża. Koryto rzeki ma tu naturalny charakter, z meandrami i starorzeczami. Szerokość doliny wynosi od 300 m do 3 km.

Bez wątpienia Stawy Pietkowskie, szczególnie latem, są jednym z najatrakcyjniejszych ornitologicznie terenów w obrębie całego obszaru Natura 2000, a obserwacje można prowadzić od wiosny do późnej jesieni. Największe zagęszczenia osiągają tu: zielonka, błotniak stawowy, gęgawa, łabędź krzykliwy i rybitwa rzeczna. Regularnie gniazdują takie gatunki jak bąk, wąsatka, wodnik i podróżniczek. Stawy stanowią też ważne miejsce żerowania rzadkich gatunków takich jak puchacz, bielik i bocian czarny. Podczas migracji zatrzymują się tu m. in. rybołów i czapla biała, a osobniki, które nie przystąpiły do lęgów mogą koczować też w sezonie lęgowym. Jesienią, przy spuszczaniu wody można odnotować żerujące w mule biegusy i brodźce. Jest to miejsce, gdzie możemy obserwować unikatową awifaunę naszego regionu.

Więcej informacji mogą państwo uzyskać pod numerem 604 487 465

Zadaj pytanie

Forma własności:
Spółdzielcze własnościowe prawo
Wpis do księgi wieczystej
Własność

Czynność dokonywana pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Cena nieruchomości:
Podatek od czynności cywilnoprawnych PLN
Taksa notarialna PLN
VAT od taksy notarialnej PLN
Wpis prawa własności w KW PLN
Opłata za wniosek o założenie KW
Opłata za wniosek do KW PLN
VAT od opłaty za wniosek do KW PLN
Prowizja agencji % PLN
VAT od prowizji agencji PLN
Przybliżone koszty dodatkowe PLN
Orientacyjny koszt nieruchomości PLN
Plus opłaty za wpisy PLN

Ostatnio oglądane oferty
Wyszukaj ofertę

W sprawie tej oferty prosimy dzwonić pod numer telefonu:
85 674 82 65
Masz w notesie:
0 ofert